HİZMETLERİMİZ

HİZMETLERİMİZ

Hizmetlerimizde Neler Var?

Hizmetlerimizin başlıklarından öte, Vega Alüminyum bünyesinde profesyonellik, kalite, disiplin, saygı ve memnuniyet her nüansta kendini gösterir.

Ekstrüzyon

Ulaşımdan inşaata, otomobil ve uçak üretiminden sınai makinelere, mimarlıktan tüketici ürünlerine kadar neredeyse tüm sanayi dalları alüminyum ekstrüzyon teknolojisinden faydalanır.

VEGA, müşterisinin kullanımına özel ve teknik şartnamelere uygun alüminyum formlar üretir. Ekstrüzyon sayesinde mükemmel mukavemeti ve yüzey finişi olan karmaşık kesitler elde edilir. Alüminyum ekstrüzyon prosesinde, biyet denen alüminyum bloku, biyetin kendisinden daha küçük bir kalıptan baskı uygulanarak geçirilir ve bu şekilde istenen form elde edilir. Alüminyumun diğer metallere göre avantajları vardır:

 

Hafiftir

Güçlüdür

Korozyona dayanıklıdır

Mükemmel ısı iletimi sağlar

Dayanıklıdır

Kolay biçimlendirilebilirdir

Dövülgendir

Kokusuzdur

Ucuzdur

Geri dönüştürülebilir

Yüzey İşlemleri

Alüminyum hafif, güçlü ve korozyona dayanıklılığı ile bilinen dünyanın en bol bulunan metallerinden biridir. Yüzey işlemi görmemiş alüminyum profilleri çoğu uygulama için yeterli olsa da alüminyumun yüzeyinin işlem görmesi için pek çok geçerli neden vardır.  Bunların arasında renklendirme, korozyona dayanıklılığın ve metalin sertliğinin arttırılması, yıpranmayı önleme ve ek yansıma gücü sayılabilir.

VEGA, günümüzde tercih edilen eloksal ve elektrostatik toz boyama gibi yüzey işlemlerini başarı ile uygulamaktadır.

 

ELOKSAL KAPLAMA

 

Eloksal kaplama ile elektrostatik toz boyama uygulamaları, prosesler açısından farklı olsalar da, her biri alüminyum ekstrüzyonlarda kullanılan yüksek kaliteli finişlerdir.

Ekstrüzyon işleminden geçmiş bir profilinin oksitlenmesi tabi bir süreçtir. Eloksal kaplamayla oksitlenme hızlandırılarak tabi oksit katmanının kalınlaşması sağlanır. Bu işlem alüminyumun metalik görüntüsünü korur. Dekoratif amaçlı tercih edilen bir malzeme olduğundan sıklıkla uygulanan bir prosestir. Korozyona karşı uzun süreli koruma sunan eloksalli profillerde finişler yumuşak ve saten gibidir. Bunun sonucunda minimum bakımla nerdeyse sınırsız kullanım ömrü elde edilir.

İç mekan alüminyum ekstrüzyon uygulamalarında üst tabaka 5 ile 15 mikron, dış mekan uygulamalarındaysa 15 ile 25 mikron arasındadır.

 

ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA

 

Elektrostatik toz boyama alüminyum profillerde en çok kullanılan yüzey işlemlerinden biridir. Hem iç hem de dış mekân kullanımı için uygundur.

Alüminyum profile dekoratif olduğu kadar koruma amaçlı uygulanan bu finiş, ağırlıklı olarak ince elenmiş reçine ve pigment karışımı içeren tozun elektrostatik olarak yüklenmesi, profile püskürtülmesi ve kürleme fırınında pürüzsüz bir kaplama haline eritilmesiyle elde edilir.

Elektrostatik toz boyamanın özellikleri arasında her hava şartına uygun olması, iyi yapışma ve işlenme özelliği, UV ışınlarına ve korozyona karşı mükemmel dayanıklılık, yüksek renk tekrarlanabilirliği sayılabilir.

Söz konusu yüzey işlemleri olunca eloksal ve boya kalitesi Vega’dadır.

QUALANOD ve QUALICOAT sertifikalarının alımına hak kazanılmasıyla da ayrıca kanıtlanmıştır.

Alüminyum Profil

Alüminyum, eşsiz özellikleri sayesinde mühendislik ve inşaat alanlarında çok yönlülüğü ile tanınır. Pek çok uygulamada korozyona karşı yüksek dirence sahiptir. Bunun yanı sıra alüminyumunun elektrik ve ısı iletkenliği, hem ısıyı hem de ışığı yansıtma gücü çok yüksektir.

 

Alüminyum kolayca forma girer ve işlenir. Çoğu uygulamada koruyucu bir kaplamaya ihtiyaç duyulmasa da çeşitli yüzey finişlerinin kolayca uygulanabileceği bir maddedir. Perçinleme, kaynak ve lehim gibi montaj metotları alüminyumda da rahatlıkla kullanılabilir.

 

Alüminyum profilleri, malzeme giderlerinin daha düşük olması, montaj süresinin kısalması ve esnekliğin artması sayesinde pek çok metale alternatif ürünlerdir. Özelliklerinin çok çeşitli olmasından ötürü hemen hemen her sanayi sektöründe ve çok geniş bir ürün yelpazesinde kullanılabilmektedir.

 

Her büyük başarı bir hayalle başlar ve her hayalin gerçekleşmesi için insanlara ihtiyaç vardır. Vega Alüminyum ileri teknolojileri kullanan yetenekli uzman kadrosuyla alüminyum profil üreticileri arasında ön saflarda yerini almıştır.

Mekanik İşlemli Profiller

Vega, teknik konularda sürekli eğitim alan ve günün koşullarına ayak uyduran ekibiyle, alüminyum profili sadece üretmekle kalmaz, bu profilleri mekanik işlemler sayesinde katma değeri yüksek ürünlere dönüştürür.

 

Pazardaki gelişimlere hızlı bir şekilde uyum sağlayan şirketimiz, özellikle müşteri taleplerini 100% yerine getirmek için yıllardan beri mekanik işlemli profillerde uzmanlaşmıştır. Buna bağlı olarak hassas kesim, açılı kesim, delme, boşaltma, frezeleme, bükme, pah kırma, çapak alma ve kanal açma gibi birçok mekanik işlemi yapabilmektedir.

Neden ekstrüzyon yöntemiyle üretim?

İmalat ve üretim süreci tasarımla başlar. İşte tam da bu noktada, ekstrüzyon şekil alır. Ağırlığı azaltmak, montajı kolaylaştırmak, işlevselliği arttırmak ve finisaj giderlerini azaltmak için özellikler belirlenir.

 

Her bir yeni ekstrüzyon tasarımına başlamadan önce müşterinin ürününü kapsamlı bir şekilde anlamak gerekmektedir. Bileşenin ve ona bağlı ürünlerin son kullanım alanını anlamak doğru alüminyum alaşımını seçebilmek için önemlidir.

 

Doğru, uygun ve en verimli tasarım sayesinde, alüminyumun benzersiz avantajlarını ekstrüzyon teknolojisi ile birleştirdiğimizde, düşük maliyetli, güzel görünümlü ve optimal işlevselliği olan ürünler imal etmemiz mümkün olmaktadır.